szablon na bloxa - włącz OPTYMALIZACJĘ na swoim blogu: Wygląd, Pozostałe
Skopiuj CSS
poniedziałek, 04 sierpnia 2008
Jeśli podoba Ci się ten szablon, możesz go skopiować, klikając w znaczek CSS. Mnie pozostaw, proszę, ślad w komentarzu. Kiedy już to zrobisz, dodaj do swojego pola na kod html (w edycji bloga/wygląd/elementy) taki krótki kod:Spowoduje on wyświetlenie sympatycznego znaczka w wąskiej szpalcie Twojego bloga, tak samo jak w tym szablonie. To taka drobna zapłata za moją pracę.
A jeśli kiedyś zmienisz wygląd swojego bloga, lub skopiujesz szablon innego autora, nie zapomnij tego kodu usunąć.
Dziękuję i życzę miłego blogowania :-)
niedziela, 03 sierpnia 2008
Pejzaż (francuski. paysage) - malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.
W zależności od przedstawionej rzeczywistości wyróżnia się pejzaż topograficzny – odzwierciedlający konkretny motyw i pejzaż fantastyczny – będący wytworem wyobraźni. Dzieli się też pejzaże w zależności od obrazowanego motywu:
weduta – pejzaż przedstawiający scenę miejską
marina – krajobraz marynistyczny, morski
pejzaż ze sztafażem – w pejzażu pojawia się postać ludzka lub zwierzęca. Wikipedia

Od starożytności do końca XVI wieku pejzaż występował jako tło dla przedstawianych zdarzeń mitologicznych, historycznych czy religijnych. Pojawił się również jako temat samodzielny np. w malarstwie ściennym hellenizmu (malarstwo pompejańskie), gdzie tworzył element dekoracyjny.
Wraz ze wzrostem zainteresowania światem przyrody w okresie renesansu, wzrosła też rola pejzażu, co doprowadziło do usamodzielnienia się pejzażu jako nowego gatunku malarskiego (pejzaż samodzielny). Pierwsze dzieła tego typu powstały w malarstwie niderlandzkim w 2. poł. XVI wieku.
Rozkwit pejzażu nastąpił w XVII wieku, wyodrębniły się jego odmiany, wypracowano kategorie teoretyczne. W Holandii rozwijał się głównie pejzaż topograficzny (Jan van Goyen, Meindert Hobbema, Jacob van Ruisdael) oraz fantastyczny (Joachim Patinir). We Włoszech i Francji dominował pejzaż komponowany, w ramach którego wyróżniano pejzaż heroiczny (Nicolas Poussin) i pejzaż pastoralny (Claude Lorrain).
W XVIII wieku w Wenecji rozwijało się malarstwo wedut (Giovanni Antonio Canal, Francesco Guardi, Bernardo Bellotto), w Anglii tworzyli tacy artyści jak William Turner i John Constable, w Niemczech – Caspar David Friedrich.
W XIX wieku powstała tzw. Szkoła z Barbizon, która skupiała wokół siebie artystów malujących głównie realistyczne pejzaże wiejskie (Theodor Rousseau). Również w impresjonizmie i postimpresjonizmie głównym tematem pozostał pejzaż - ujmowanym jednak w zupełnie nowy sposób (Camille Pissarro).
W sztuce XX wieku pejzaż stał się popularnym tematem podejmowanym przez artystów różnych kierunków (fowistów, kubistów, ekspresjonistów, surrealistów).
11:01, irytek05b
Link Komentarze (1) »